Masný Simentál

Masný simentál, je plemeno skotu masného užitkového typu, vycházející ze strakatého skotu s kombinovanou užitkovostí. Je to nenáročné, dobře přizpůsobivé plemeno s vynikající růstovou schopností telat. Chová se i v České republice, díky jeho příbuznosti s českým strakatým skotem se dále býci masného simentála využívají k inseminaci českých strak při rušení dojených stád a jejich převodu do systémů bez tržní produkce mléka. 

Masný simentálský skot pochází z původního švýcarského skotu z oblastí Simmental, Saanen a Emmental. Velký červenostrakatý skot s bílou hlavou a končetinami se zde choval už v 18. století. Díky svým skvělým užitkovým vlastnostem byl tento skot, později sjednocený v simentálské plemeno, vyvážen ve značném počtu i do okolních zemí, kde stál u vzniku místních červenostrakatých plemen. Původní simentálský skot byl šlechtěn na kombinovanou užitkovost s 50 – 40 % užitkovosti mléčné, 45 – 35 % užitkovosti masné a 25 – 5 % pracovní.

Standard plemene byl přijat v roce 1950. Zatímco ve střední Evropě se strakatý skot dále choval jako kombinované, maso-mléčné plemeno, ve Velké Británii, ve Švédsku a především v zámoří se importovaný strakatý skot začal chovat jako plemeno výhradně masné. V těchto zemích, kde se strakatý skot kombinované užitkovosti nikdy nechoval, se nepoužívá v názvu plemene přídavek masný, a plemeno se označuje prostě jako simentálský skot. V zemích původu se od strakatého skotu odlišuje, viz český strakatý skot a masný simentál, "fleisch fleckvieh" jako německé označení masného simentála a "fleckvieh" jako jméno pro strakatý skot.

V zemích, kde se strakatý skot choval tradičně, se masný simentál začal šířit až po roce 1990. Masný simentál je skot většího tělesného rámce, masného užitkového typu. Je výrazně osvalený, končetiny jsou silnější. Zvířata jsou s velké části rohatá, ale vyskytují se i geneticky bezrohé linie - Hornlos fleckvieh. Zbarvení je červenostrakaté až plášťové, barva znaků je v odstínech od světlé a žemlové až k tmavě červené. Hlava je bílá, ale barevné odznaky nejsou chybou. Končetiny jsou rovněž bíle zbarvené, mulec je růžový. Je nenáročný, přizpůsobivý i drsnějším podmínkám, telata velmi rychle rostou a plemeno je rané, poprvé se telí ve věku 22-26 měsíců. Nemá sklon k tučnění a je vhodný pro výkrm i do vyšších porážkových hmotností. U býků vybraných k plemenitbě byly v roce 2003 denní přírůstky 1450 g, jatečná výtěžnost výkrmových býků činila 62 %.